خانه میزخدمت الکترونیک معاونین استاندار و مدیران کل تماس با استاندار آب و هوا
صفحه اصلی > آرشيو اخبار 
زمان انتشار: 1399/5/16 - ساعت: 8:6

استاندار قم خبر داد:

رونمایی المان طرح ملی «فهما» با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

رونمایی المان طرح ملی «فهما» با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

دکتر بهرام سرمست استاندار قم از رونمایی المان و نماد طرح ملی پایتخت فرهنگی هنری مساجد ایران(فهما) با حضور سید عباس صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در قم خبر داد.

دکتر بهرام سرمست استاندار قم از رونمایی المان و نماد طرح ملی پایتخت فرهنگی هنری مساجد ایران(فهما) با حضور سید عباس صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در قم خبر داد.

به گزارش روابط عمومی استانداری قم، دکتر بهرام سرمست با بیان اینکه استان قم در میان سایر استان‌ها ازنظر فرهنگی و هنری از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، اظهار داشت: شهر مقدس قم ام‌القری جهان اسلام بوده و می‌توان حتی از آن به‌عنوان پایتخت فرهنگی ایران اسلامی نام برد.

وی در ادامه از رونمایی المان و نماد طرح ملی پایتخت فرهنگی هنری مساجد ایران(فهما) خبر داد و گفت: المان این طرح روز پنجشنبه این هفته(16 مرداد) با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی خواهد شد.

استاندار قم با بیان توضیحاتی پیرامون رویداد ملی «فهما» ابراز کرد: این رویداد مخفف فرهنگ و هنر مساجد ایران است و در راستای معرفی فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی مساجد از سوی ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور و طراحی و دنبال شده است.

دکتر سرمست افزود: کانون‌های مساجد یکی از مجموعه‌های فرهنگی هنری کشور است که به برکت نظام جمهوری اسلامی از سال 1371 راه‌اندازی شده و در حال حاضر، بیش از 25 هزار کانون فرهنگی در مساجد سراسر کشور فعال است که فرصتی برای حرکت‌های عظیم فرهنگی،هنری و دینی در مساجد است.

وی تاکید کرد: در همین راستا ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد از سال 1396 سامانه فعالان مسجد را ایجاد کرد تا اطلاعات تمام کانون‌های فرهنگی هنری به تفکیک در آن ثبت شود و در گام بعدی طرح رویداد ملی فهما مطرح شد که اکنون در حال اجرا است.

وی عنوان کرد: شناسایی و معرفی ظرفیت‌های بالای فعالان مسجد، بهره‌مند شدن کانون‌های فرهنگی هنری مساجد از الگوهای برتر شناخته‌شده ، دیده شدن حرکت‌هایی که در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد اتفاق می‌افتد، اشتراک‌گذاری تجارب فعالان مساجد، ایجاد منبعی عظیم برای تولید دانش‌های بومی، ارتقای توان شناسایی نیازها و حل مسائل و مشکلات فرهنگی اجتماعی، کمک به سیاست‌گذاران و مدیران فرهنگی کشور برای تصمیم‌گیری صحیح و دقیق و... ازجمله مهم‌ترین اهداف طرح ملی فهما در کشور هستند.

استاندار قم گفت: طرح ملی «فهما» در قالب شاخص‌های هشت‌گانه «قرآن و عترت، شبکه‌سازی و ساماندهی، هنر متعالی، کتاب و کتاب‌خوانی، مناسبت‌های ملی و مذهبی، فضای مجازی و رسانه، غنی‌سازی اوقات فراغت و خلاقیت و نوآوری» باهدف ارزیابی و رتبه‌بندی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد اجرا می‌شود.

دکتر سرمست در پایان با بیان اینکه با رونمایی این المان شهر مقدس قم به‌عنوان پایتخت فرهنگی هنری مساجد ایران انتخاب می‌شود، خاطرنشان کرد: استان قم تا امروز بالاترین امتیاز را در طرح ملی فهما دارا بوده است.

 

شناسه خبر: 21818      تعداد بازدید: 1713

RSS
جستجو
جدیدترین ها
گزارش تصویری


    دیدار صمیمی استاندار با فرزندان شهدا، جانبازان و ایثارگران شاغل در استانداری قم و واحد های تابعه به مناسبت اعیاد شعبانیه و گرامیداشت روز پاسدار و روز جانباز دیدار صمیمی استاندار با فرزندان شهدا، جانبازان و ایثارگران شاغل در استانداری قم و واحد های تابعه به مناسبت اعیاد شعبانیه و گرامیداشت روز پاسدار و روز جانباز دیدار استاندار قم با دانشجویان دیدار استاندار قم با دانشجویان افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهش وفناوری استان با حضور معاون استاندار و جمعی از مدیران استان افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهش وفناوری استان با حضور معاون استاندار و جمعی از مدیران استان جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان قم جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان قم
یادداشت ها