خانه میزخدمت الکترونیک معاونین استاندار و مدیران کل تماس با استاندار آب و هوا
صفحه اصلی > اخبار سايت 
زمان انتشار: 1401/12/23 - ساعت: 10:35

معاون استاندار قم:

سیما و منظر شهری قم وضعیت خوبی ندارد / ضرورت برخورد به هنگام با تخلفات ساختمانی/نقشه اجرایی از اساس غلط است

سیما و منظر شهری قم وضعیت خوبی ندارد / ضرورت برخورد به هنگام با تخلفات ساختمانی/نقشه اجرایی از اساس غلط است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم با بیان اینکه جرایم کمیسیون ماده ۱۰۰ باید بازدارنده باشد و این امر مانع از بروز تخلفات ساختمانی می شود گفت: قم در زمینه سیما و منظر شهری وضعیت خوبی ندارد.

به گزارش روابط عمومی استانداری قم، ابراهیم معتمدی در جلسه هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم اظهار داشت: به هراندازه سازمان نظام مهندسی ساختمان تقویت شود، در این شرایط وضعیت ساخت و سازها و نظارت بر احداث بناها و وضعیت شهرسازی در استان قم مطلوب‌تر خواهد بود.

به گفته وی، با افزایش ساخت و سازها و اجرای طرح نهضت ملی مسکن نباید کیفیت تحت الشعاع قرار گیرد که نظارت در زمینه استاندارد و کیفیت مصالح ساختمانی از جمله بتن و میلگرد باید با ایجاد سازوکارهای نظارتی تقویت شود و در طرح نهضت ملی مسکن باید این موارد مورد توجه باشد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم با بیان اینکه نقشه‌های اجرایی از اساس کار غلطی است که باید برای حل آن دستگاه‌های مسئول وارد میدان شوند افزود: در زمینه کمیسیون ماده صد نیز مشکلاتی وجود دارد که باید اصلاحات اساسی و تحول در نوع نگاه‌ها به این فرآیند داشته باشیم تا شاهد کاهش تخلفات ساختمانی در قم باشیم.

وی با تاکید بر اینکه در عرصه ساخت و ساز و شهرسازی قم باید آینده نگری داشت ابراز کرد: متأسفانه در دهه‌های اخیر این نگاه وجود نداشته که در این راستا باید از ظرفیت مهندسانی که در عرصه‌های علمی و تجربی توانمندی لازم را دارند استفاده شود.

جرایم کمیسیون ماده ۱۰۰ باید بازدارنده باشد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم اضافه کرد: برای حل مشکلات نقشه‌های اجرایی اقدامات لازم صورت خواهد گرفت و تلاش می‌شود نقشه اجرایی حذف شود و شهرداری نیز باید تلاش کند تا از ابتدای امر مانع از انجام این اقدام شود و از سویی دیگر طرح تفصیلی شهر باید مورد بازبینی قرار گیرد و جرایم کمیسیون ماده ۱۰۰ نیز باید بازدارنده باشد تا کسی به خود جرأت انجام تخلف ساختمانی را ندهد که مجموعه این عوامل مانع بروز تخلفات می‌شود.

وی ادامه داد: با دستگاه‌های مختلف از جمله شهرداری، اداره کل راه و شهرسازی، نظام مهندسی و دستگاه قضائی نیز جلسه‌ای در این زمینه برگزار شده و امیدواریم در این حوزه به نتایج خوبی دست یابیم.

وی با اشاره به اینکه حکم‌های تخریب کمیسیون ماده ۱۰۰ باید اجرایی شود، اذعان کرد: این امر مانع از بروز تخلفات خواهد داشت و امروز قم در زمینه سیما و منظر شهری وضعیت خوبی ندارد و این شرایط باید سامان یابد.

وی همچنین اظهار داشت: در زمینه بافت فرسوده و تاریخی اختلافاتی در شهر قم وجود دارد که بر اساس ارزیابی‌ها، ۱۷۰۰ پلاک دارای ارزش تاریخی است.

معتمدی گفت: بافت تاریخی قم باید حفظ شود و ما به این سمت حرکت خواهیم کرد؛ از سویی دیگر معضلات اجتماعی در بافت فرسوده نیز باید مورد توجه باشد و سیاست‌های تشویقی برای بهسازی و بازسازی در بافت فرسوده قم باید اعمال شود.

انتهای پیام/

شناسه خبر: 26748      تعداد بازدید: 267

RSS
جستجو
جدیدترین ها
گزارش تصویری


    دیدار صمیمی استاندار با فرزندان شهدا، جانبازان و ایثارگران شاغل در استانداری قم و واحد های تابعه به مناسبت اعیاد شعبانیه و گرامیداشت روز پاسدار و روز جانباز دیدار صمیمی استاندار با فرزندان شهدا، جانبازان و ایثارگران شاغل در استانداری قم و واحد های تابعه به مناسبت اعیاد شعبانیه و گرامیداشت روز پاسدار و روز جانباز دیدار استاندار قم با دانشجویان دیدار استاندار قم با دانشجویان افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهش وفناوری استان با حضور معاون استاندار و جمعی از مدیران استان افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهش وفناوری استان با حضور معاون استاندار و جمعی از مدیران استان جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان قم جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان قم
یادداشت ها